سازمان برنامه و بودجه استان خوزستان


سيزدهمين جلسه شوراي برنامه ريزي و توسعه خوزستان با حضور نوبخت/ اجراي ٧٤درصد از فاز اول و آغاز فاز دوم طرح ٥٥٠هزار هكتاري

رئيس سازمان برنامه و بودجه خوزستان از اجراي ٧٤ درصدي فاز اول و آغاز فاز دوم طرح ٥٥٠ هزار هكتاري استان خوزستان خبر داد.

به گزارش روابط عمومي سازمان برنامه و بودجه خوزستان، سيزدهمين نشست شوراي برنامه ريزي  و توسعه استان امروز دهم اسفند ماه با حضور محمدباقر نوبخت معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور و هيئت همراه در محل سالن شهيد رجايي استانداري خوزستان برگزار شد.
اميد حاجتي رئيس سازمان برنامه و بودجه خوزستان در اين نشست، اظهار كرد: امروز با حضور دكتر نوبخت بازدید از طرح های آب رسانی، ۵۵۰ هزار هکتاری مقام معظم رهبري، کنترل و مدیریت کانون های ریزگردها و مترو اهواز بازدید به عمل آوردیم.
حاجتي گفت: بررسی مشکلات طرح های آب شرب و فاضلاب، برنامه های میان مدت و بلندمدت کنترل کانون های گرد و غبار و در نهایت مشکلات فاز اول طرح ۵۵۰ هزار هکتاری و نیازهای فاز دوم این طرح سه دستورکار این جلسه هستند.

وي افزود: طرح ۵۵۰ هزار هکتاری بزرگترین طرح آبی و خاكي کشور است که در رونق بخشیدن به فضای کسب و کار خوزستان تأثیر بسزایی داشته است.
رئيس سازمان برنامه و بودجه خوزستان اضافه كرد: طرح ٥٥٠ هزار هكتاري مقام معظم رهبري با استفاده حداکثری ظرفیت های نظام فنی ـ اجرایی استان اجرا و باعث اشتغالزایی مستقیم و غیرمستقیم شده است. اجرای این طرح موجب افزایش بازدهی در هکتار، افزایش ارزش اراضي کشاورزی استان می شود.

 

وي با اشاره به اینکه این در فاز اول این طرح سه عملیات اصلی بر روی ۳۱۲ هزار هکتار انجام می شود پیشرفت فیزیکی، مشکلات طرح و الزامات اجرای موفق فاز دوم طرح را طی گزارشی ارائه داد.

 

حاجتي عنوان كرد:اجرای این طرح از ابتدا تا پایان سال ۹۲ تنها ۶۶ هزار هکتار بوده در صورتی که از سال ۹۲ به بعد با سفر رئیس جمهور عملیات اجرای این طرح شتاب گرفته و بیش از دو برابر نسبت و عملکرد داشته و تاكنون حدود ۷۴ درصد فاز اول اجرایی شده است.

 

رئيس سازمان برنامه و بودجه خوزستان خاطرنشان كرد: تا سال گذشته بیش از ۹ هزار نفر نیروی انسانی در طرح ٥٥٠ هزار هكتاري مشغول به کار بودند که امسال بیش از هشت هزار نفر در این طرح مشغول به کار شدند و ریزش نیرو به دلیل اتمام درصد قابل توجهی از طرح است.

 

حاجتي تصريح كرد: تا قبل از سال ۹۲ مجموعا ۸۹۸ میلیارد تومان به طرح ٥٥٠هزار هكتاري اختصاص داده شده بود ولی بعد از سفر رئیس جمهور هر سال بیش از دو برابر مبلغ ابلاغ شده طی سال های ۷۸ تا ۹۲  آن  تزریق منابع به طرح انجام شده است.

 

وي ابراز كرد: عدم تأمین اعتبار به منظور تکمیل و ساماندهی ۷۳ هزار هکتار از اعتبار شبکه های اصلی آبیاری و زهکشی فاز اول ۷۳ هزار هکتار، عدم تأمین برق موردنیاز ایستگاه های پمپاژ در اجرای شبکه های آبیاری تحت فشار،در نظر گرفتن اعتبار موردنیاز برای ایجاد و حمایت از تشکل های بهره برداری در محدوده طرح و همچنین عدم پیش بینی اراضی شمال و شمال شرق استان از جمله مشکلات طرح در فاز اول است.

 

حاجتي افزود: متأسفانه با وجود اینکه مزیت اصلی مناطق شمال و شمال شرقی عمدتا کشاورزی است ولی به دلیل اینکه مطالعات تأمین منابع آبی این مناطق در سال های قبل انجام شده است، امکان شروع عملیات اجرایی طی طرح ۵۵۰ هزار هکتاری برای این بخش استان خوزستان وجود نداشت.
مجوز جابجایی ۴۴۰ میلیارد تومانی از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در اختیار مؤسسه جهاد نصر به منظور احداث و تکمیل زهکش ها و کانال های درجه یک و دو برای ۷۳ هزار هکتار از اراضی، اختصاص یک درصد اعتبار طرح به منظور ساماندهی تشکل بهره برداران، منظور نمودن چهار هزار هکتار از اراضی شهرستان های شمال و شمال شرق استان به منظور اجرا در فاز اول از جمله پیشنهادات سازمان برای حل مشکلات موجود در اجرایی شدن فاز اول طرح ۵۵۰ هزار هکتاری است.

 

رئيس سازمان برنامه و بودجه خوزستان در ارتباط با پیشنهادات اجرای موفق در فاز دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری يادآور شد: شناسایی و مبادل تفاهمنامه بین سازمان آب و برق و جهاد کشاورزی خوزستان در خصوص تعیین اراضی دارای تخصیص آب فاز دوم (۲۳۸ هزار هکتار)، اولویت اجرای طرح در ۵۶ هزار هکتار از اراضی مستعد در شرق و شمال شرق استان در فاز دوم طرح در راستای توسعه و توازن منطقه، حدود ۱۲هزار میلیارد تومان برای اتمام فاز دوم طرح شامل احداث شبکه های آبیاری، زهشکی اصلی و احداث زهکش های سراسری (مجری سازمان آب و برق خوزستان) با برآورد اولیه ۷۳ هزار میلیارد ریال و احداث زهکش های فرعی، زیرزمینی و تجهیز و نوسازی (مجری سازمان جهاد کشاورزی) با برآورد اولیه ۴۸ هزار میلیارد ریال الزامات تحقق فاز دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری هستند.