سازمان برنامه و بودجه استان خوزستان


رئیس سازمان برنامه و بودجه خوزستان در نشست اقتصاد مقاومتی/ عملکرد ضعیف بانک های خصوصی استان در اعطای تسهیلات

رئیس سازمان برنامه و بودجه خوزستان گفت: عملکرد برخی بانک های استان بویژه بانک های خصوصی در اعطای تسهیلات به طرح های تولیدی کوچک و متوسط بسیار ضعیف است.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان برنامه و بودجه خوزستان، امید حاجتی رئیس این سازمان در نشست ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی که ظهر امروز ۱۴اسفند در محل سالن شهید رجایی استانداری خوزستان و با حضور رئیس دبیرخانه شورای اقتصاد و رئیس امور اقتصاد مقاومتی سازمان برنامه و بودجه کشور برگزار شد، با بیان این مطلب که در بحث اعطای تسهیلات به طرح های تولیدی کوچک ومتوسط، بانک های خصوصی بسیار ضعیف عمل کرده اند و نمی‌خواهند مصوبه قوی دولت را اجرا کنند و باید به این مسأله توجه جدی شود، گفت: بانک های دولتی مانند بانک ملی، توسعه تعاون و کشاورزی عملکرد مناسبی داشته و همسو با توسعه استان گام برداشته اند.

 

رئیس سازمان برنامه و بودجه خوزستان ضمن اشاره به این که، آنچه که برای پرداخت تسهیلات جهت خروج از رکود واحدها، در استان خوزستان پیش بینی شده بود محقق نشده است، تصریح کرد: سیستم بانکی در راستای حل مشکلات متناسب با جایگاه استان خوزستان  حرکت نمی کند. رتبه استان خوزستان در پرداخت تسهیلات از منابع سپرده های مردم رتبه ۲۹ام است و علی رغم تمام جلسات و رایزنی ها تاکنون متوجه نشدیم که سپرده های مردم کجا هزینه می شود. بعنوان نمونه با وجود تأکید ما پیرامون حضور در این جلسه، بسیاری از بانک های خصوصی حاضر به شرکت در جلسات اقتصاد مقاومتی نشدند.

 

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خوزستان گفت: استان خوزستان در بحث اعطای تسهیلات بطور کلی وضعیت مناسبی ندارد بطوری که بر اساس آخرین آمار نسبت تسهیلات به سپرده در خوزستان ۵۶ درصد اما رتبه استان در پرداخت تسهیلات در کشور ۲۹ است.

 

حاجتی با تاکید بر اینکه سیاست استان اعطای تسهیلات بر اساس ضوابط و رویه های مورد قبول بانک ها است، گفت: بانک‌ها موظف هستند از ظرفیت‌هایی که هیأت دولت به پیشنهاد بانک مرکزی برای کل کشور تعیین کرده، استفاده کنند درحالیکه آن‌ها از این ظرفیت به نحو مطلوب استفاده نمی کنند.

 

رئیس سازمان برنامه و بودجه خوزستان همچنین گفت: اولویت ما در استان حفظ سرمایه‌ها و ظرفیت‌های موجود است. معرفی واحدها به بانک‌ها برای دریافت تسهیلات با حضور نماینده بانک‌ها صورت گرفته و اینکه اکنون بسیاری از طرح‌های معرفی شده از سوی بانک‌ها رد می‌شوند توجیه ناپذیر است.

 

حاجتی در رابطه با عملکرد بانک ها گفت: در بین بانکها بانک صادرات ضعیف ترین عملکرد را میان بانک های دولتی استان داشته است. بانک کشاورزی در اعطای تسهیلات در حوزه کشاورزی خوب عمل کرده اما در حوزه صنعت عملکرد آن در حد انتظار نبوده است.