سازمان برنامه و بودجه استان خوزستان


گزارش عملكرد استان خوزستان در اجراي اقتصاد مقاومتي در سال٩٥ تشريح شد

رئیس سازمان برنامه و بودجه خوزستان به تشريح گزارش عملكرد استان خوزستان در راستاي اقتصاد مقاومتي در سال ٩٥ پرداخت.

به گزارش روابط عمومي سازمان برنامه و بودجه خوزستان، امید حاجتی رئيس اين سازمان شامگاه چهارشنبه ١٦فروردين ماه در جلسه شورای اداری که با حضور معاون اول رئیس جمهور و هیئت همراه برگزار شد، گفت: مصوبه اخیر هیئت دولت برای استان خوزستان، پنج موضوع آب، برق، فاضلاب، گرد و غبار و همچنین طرح ۵۵۰ هزار هکتاری کشاورزی را شامل می شود که بابت آنها از هیئت دولت تقدیر و تشکر می کنم.

وی ادامه داد: در استان خوزستان سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی که در سال ۹۲ توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شد به عنوان یک سند بالادستی مورد در تنظیم همه برنامه ها مورد توجه قرار گرفته است. علاوه برتکالیف تعریف شده برای استان ها توسط ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی (در چارچوب برش های استانی) یک برنامه اقدام و عمل در راستای قانون بودجه سال ۹۵ تدوین شد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه خوزستان اظهار کرد: اولویت های اعلامی توسط رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور بر اساس ظرفیت های قانون بودجه سال ۹۵ با هفت بند شامل ۷۱ طرح بازسازی و نوسازی، ۶۴ طرح تکمیلی و ۵۹ طرح جدید بوده است.

حاجتی بیان کرد: شناسایی و ساماندهی واحدهای نیمه فعال و راکد پرورش ماهی در قفس، خارج کردن خودروهای فرسوده از ناوگان حمل و نقل شهری ، بهره برداری از سواحل جنوبی کشور، توسعه اقتصاد دانش بنیان مبتنی بر فناوری های نوین از جمله عملکردهای استان خوزستان در راستای اقداماتی است که در راستای اجرایی کردن برنامه های ابلاغی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به انجام رسیده است.

وی گفت: پروژه های استانی برنامه میان مدت اقدام و عمل اقتصادی مقاومتی استان خوزستان ۱۱۱ مورد بوده اند که به ۳۱ دستگاه اجرایی مربوط می شود. ۴۱ درصد پیشرفت فیزیکی این پروژه ها را در سال اول محقق کردیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه خوزستان تصريح كرد: استان خوزستان بر اساس ایده ها و طرح های مدیران استان، اقداماتی را همسو با سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری ارائه و انجام داده است که از آن جمله می توان به فعال شدن بندر شادگان، بندر سجافی هندیجان، تقویت حوزه گردشگری با اولویت توسعه زیرساخت های گردشگری آبی، تدوین سند بسته حمایتی ارتقای معیشت مرزنشینان استان خوزستان، تأسیس ۵۲ شرکت دانش بنیان، استفاده از ظرفیت پیمانکاران بومی در حوزه صنایع مختلف، شناسایی ۴۰۸ فرصت سرمایه گذاری در هشت بخش، برگزاری دو همایش فرصت های سرمایه گذاری در کیش و شهر اهواز طی سال های ۹۳ و ۹۴ با انعقاد ۴ تفاهمنامه به ارزش ۲۸۸۷۵ میلیارد تومان (۴۰۱ میلیون دلار) اشاره کرد.

وی همچنين عنوان کرد: صادرات غیرنفتی خوزستان در سال گذشته ۶.۵ میلیارد دلار بوده که نسبت به سال های قبل افزایش خوبی داشته است.

حاجتی در ارتباط با چالش ها و مشکلات فراروی اجرای برنامه اقدام و عمل اقتصاد مقاومتی استان ها گفت: نامشخص بودن پروژه هایی که صرفا کارکرد ملی دارند، عدم ارتباط وزارتخانه ها با دستگاه های اجرایی استان (عدم معرفی رابط وزارتخانه ای به دستگاه های اجرایی استان، عدم تعیین برش های استانی از طریق وزارتخانه، عدم تعیین سهم استان از منابع فاینانس و…) از جمله این چالش ها هستند.

وی در پایان خاطرنشان كرد: بخش تولید به ویژه در بخش سرمایه در گردش نیازمند کمک های فنی و اعتباری در حوزه استانی است که لازم است در ضوابط اجرایی قانون بودجه سال ۹۶ مورد توجه قرار گیرد.