سازمان برنامه و بودجه استان خوزستان


رئيس سازمان برنامه و بودجه خوزستان از تحقق اهداف اقتصاد مقاومتي در استان خبر داد/ كاهش نرخ بيكاري و افزايش صادرات غيرنفتي

رئیس سازمان برنامه و بودجه خوزستان اظهار كرد: بهبود وضعیت بیکاری روند مناسبی در خوزستان داشته و نرخ بیکاری استان از ۱۳٫۱ درصد در سال ۹۲ به ۱۰٫۹ درصد در سال ۹۵ کاهش پیدا کرده است.

به گزارش روابط عمومي سازمان برنامه و بودجه خوزستان، امید حاجتی رئيس اين سازمان در نشست هم‌انديشی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی خوزستان كه امروز، ۲۴ فروردين‌ماه با حضور وزير كشور در شهرستان شادگان برگزار شد، اظهار کرد: در استان خوزستان به صورت پایلوت یک برنامه اقدام و عمل یکساله در راستای قانون بودجه سال ۹۵ تدوین کردیم که برای این برنامه هفت محور تعریف و در قانون بودجه ۹۵ ردیف‌های جداگانه‌ای برای آن در نظر گرفته شد.

وی در خصوص اقدامات انجام شده برای برنامه خروج از رکود گفت: در این برنامه یک‌ساله، شناسایی و ساماندهی واحدهای نیمه‌فعال و راکد ۱۰۰ درصد و بحث پرورش ماهی در قفس ۵۰ درصد ییشرفت فیزیکی داشته است. همچنین بهره‌برداری از سواحل بحرکان در دستور کار قرار دارد که در نیمه دوم امسال عملیات بهره‌برداری از این سواحل آغاز می‌شود که این اقدامات در راستای منویات مقام معظم رهبری بوده است.

حاجتی ابراز کرد: ۶ طرح ملی در قالب ۱۲ برنامه پیش‌بینی شده است که در این زمینه از ۱۱۵ پروژه ملی، ۱۱۱ پروژه نظیر این پروژه‌ها در برش استانی در نظر گرفتیم که مربوط به ۳۱ دستگاه اجرایی می‌شود و در مجموع حدود ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌ایم.

حاجتي با بیان این‌ مطلب كه سایه سنگین نفت بر دیگر بخش‌ها از رشد آن‌ها جلوگیری می‌کند، تصريح كرد: در راستای تحقق برنامه‌هایی که همسو با سیاست‌های مقام معظم رهبری در استان خوزستان صورت گرفته است، می‌توان به شناسایی ۴۰۸ فرصت سرمایه‌گذاری در هشت بخش اصلی و معرفی آن‌ها در همایش‌های معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری کیش و اهواز اشاره کرد.

وي اضافه كرد: پس از معرفی این فرصت‌های سرمایه‌گذاری در نهایت ۴۴ تفاهم‌نامه به ارزش ۲۸ هزار میلیارد تومان منعقد شد که در این زمینه معاونت اقتصادی استانداری پیگیر اجرایی شدن مفاد این تفاهم نامه‌ها است.

رئيس سازمان برنامه و بودجه خوزستان عنوان كرد: حدود ۲۰۰ فرصت اقتصاد دانش‌بنیان را در خوزستان شناسایی کرده‌ایم که در جهت اهداف اقتصاد مقاومتی است، همچنين طرح توسعه پایدار استان خوزستان با حمایت وزارت کشور تصویب شده و امسال ردیف بودجه مجزایی به آن اختصاص داده می‌شود؛ همچنین حدود ۱۵ شهرک کشاورزی برای تکمیل زنجیره ارزش افزوده و تولید در بخش کشاورزی استان تعریف شده است.

حاجتی خاطرنشان کرد: برای ایجاد منطقه ویژه اقتصادی کشاورزی شوش و منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی هندیجان اقداماتی انجام شده است تا در زمینه تولید کالا و خدمات شاهد رشد در استان باشیم. این اقدامات در استان خوزستان موجب شده است تا در سه شاخص اصلی و کلان استان شاهد عملکرد خوبی باشیم، به شکلی که نرخ بیکاری در خوزستان به ۱۰٫۹درصد رسیده و صادرات نفتی استان نیز حدود ۵۵ درصد رشد داشته است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه خوزستان ضمن اشاره به این‌که برنامه خروج از رکود استان خوزستان در سال جاری تدوین شده است، بيان كرد: خوزستان در تولید ناخالص ملی مقام دوم کشور را دارد؛ همچنین بحث استخراج نفت و گاز در خوزستان با توجه مشکلات و تخریب‌های زیست‌محیطی باعث شده تا دیگر بخش‌های استان به خوبی رشد نکنند.