سازمان برنامه و بودجه استان خوزستان


رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان/ توجه ویژه دولت به مناطق عملیاتی با اجرای ماده ۱۱۲ قانون برنامه ششم

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان اظهار کرد: اجرای ماده ۱۱۲ قانون برنامه ششم توسعه کشور، نشان دهنده توجه ویژه دولت به مناطق عملیاتی است.

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان، امید حاجتی رئیس این سازمان امروز ۲۳ خرداد ماه در گفتگو با خبرنگاران، گفت: هر ساله تغییرات زیادی در قوانین صورت می گیرد برخی مانند قوانین بودجه سالانه، آئین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها، برخی دیگر قوانین میان مدت هستند مانند برنامه ۵ ساله و برخی دیگر از قوانین دائمی است. طبیعتا اگر بخواهیم هوشیارانه عمل کنیم و منافع خوزستان را در تغییر قوانین مدنظر قرار دهیم، این امر مستلزم همکاری و کمک مجموعه‌های مختلف استان است.

وی خاطرنشان کرد: زمانی می‌توانیم موفق عمل کنیم که هماهنگی و همدلی بین مقامات، مسئولان و نمایندگان استان وجود داشته باشد که خوشبختانه در استان ما این ارتباط وجود دارد و بدنبال آن امسال اتفاقات خوبی از قبیل افزایش ۲ برابری اعتبارات استان در بودجه سنواتی رقم خورد که چارچوب توزیع آن در شورای برنامه‌ریزی استان  خوزستان به تصویب رسید.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان افزود: امسال هیئت محترم وزیران مصوبه‌ بی‌نظیری برای استان خوزستان در نظر گرفت که در آن ۵ مشکل استان بیش از ۲۳ هزار میلیارد تومان طی ۳ سال بر طرف می‌شود اعتبارات درنظر گرفته شد که این امر با همکاری مجموعه استان و پیگیری‌های مکرر تحقق یافته است.

دریافت اطلاعات تنها از طریق مرجع اصلی و بطور کامل صورت گیرد

حاجتی در خصوص ماده ۱۱۲ قانون برنامه ششم، عنوان کرد: یکی دیگر از اتفاقات خوب اخیر استان خوزستان ماده ۱۱۲ قانون برنامه ششم توسعه بوده که اطلاع رسانی در این مورد بدون توجه به ثمرات اجرای آن برای خوزستان، به صورت غیرحرفه‌ای در فضای مجازی منعکس شد. اخلاق حرفه‌ای می‌طلبد که دریافت اطلاعات از مرجع اصلی صورت گیرد و به صورت کامل منعکس شود؛ کسانی که در حقیقت به دنبال منافع استان خوزستان هستند نباید به حاشیه‌ها دامن بزنند.

وی با تاکید بر فراجناحی بودن سازمان مدیریت و برنامه ریزی، بیان کرد: ماموریت این سازمان استفاده از تمام ظرفیت‌ها در جهت توسعه استان است و هنگامیکه این موضوع مطرح شد که می‌توانیم یک سری مصوبات در قانون برنامه داشته باشیم و خوزستان نیز در یک دوره ۵ ساله  از امتیازات این مصوبات برخوردار شود، سازمان مدیریت و برنامه ریزی ۳ پیشنهاد با ۳ موضوع ارائه داد که استان‌های مشابه با وضعیت خوزستان نیز از این مصوبات امتیاز بهره مند شوند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان، ابراز کرد: ارتقا شاخص‌های توسعه ای مناطق عملیاتی، اعطای امتیازات ریالی درارتباط با پرداخت‌های پرسنلی و سایر مشوق‌ها برای مناطق بدآب ‌و هوا و مرزی همچنین امکان هزینه ۵ درصد از قراردهای توسعه میادین نفتی وزارت نفت در راستای ایفای مسئولیت های اجتماعی درمناطق نفت خیز استان، ۳ پیشنهاد گفته شده هستند که مورد سوم تصویب نشد.

حاجتی یادآور شد: پیشنهادات اول و دوم با یک سری تغییرات ادغام شدند و تحت عنوان ماده ۱۱۲ قانون برنامه ششم معرفی شدند که مقرر شد در یک دوره ۵ ساله انجام شود. اولین اقدام ماده ۱۱۲ قانون برنامه این است که ستاد کل نیروهای مسلح مناطق عملیاتی را در استان‌های عملیاتی مشخص کند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان عنوان کرد: در این قانون آمده است که برای یک دوره پنج ساله این بازسازی انجام می شود و اگر بعد از پنج سال بازهم زمان برای بازسازی این مناطق لازم بود نمایندگان مردم خوزستان در مجلس شورای اسلامی باید این برنامه را برای یک دوره زمانی دیگر تمدید کنند.

وی تصریح کرد: اولین اقدام در جهت اجرای ماده ۱۱۲ قانون برنامه ششم این است که ستاد کل نیروهای مسلح، مناطق عملیاتی را در استان ها مشخص کرد که در این مرحله نیز هماهنگی و همکاری مجموعه مدیریت ارشد استان و مجمع نمایندگان استان و تلاش بر این است که باتوجه به این که اکثر شهرستان‌های خوزستان در جنگ تحمیلی آسیب های زیادی دیده اند، مناطق عملیاتی را می طلبد و در این راستا سازمان برنامه و بودجه کشور موظف است در سطح شهرستان، شاخص‌های برخورداری مناطق عملیاتی را بررسی و فاصله آن از متوسط کشور را شناسایی کند.

امتیاز افزایش حقوق کارکنان مناطق عملیاتی

حاجتی گفت: اگر ۲۳ شاخص ماده ۱۸۰ مبنای کار قرار گیرد، بازسازی زیربنایی مناطق عملیاتی که در گذشته کمتر مورد توجه بود و همچنین نرخ بیکاری در این مناطق باید بر اساس ۲۳ شاخص بهبود ‌یابد که در این  شاخص ها نه تنها به عمده عقب افتادگی ها در بخش های زیربنایی مناطق عملیاتی استان توجه می شود بلکه به بهبود شاخص های اقتصادی از جمله بهبود وضعیت سرمایه گذاری و اشتغال نیز توجه ویژه می شود. تکلیفی که بر عهده دولت گذاشته شده این است که سالی ۱۰ درصد شاخص‌ها بهبود یابند و دولت نیز برای بازسازی ردیف اعتباری جداگانه علاوه بر اعتبار مشخص استان برای این شاخص ها پرداخت کند.

همچنین رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان، خبر داد: بر اساس امتیاز ریالی درنظر گرفته شده برای کارکنان دولتی مناطق عملیاتی، امتیاز کارکنان دارای مدرک کارشناسی و پایین‌تر ۷ درصد و برای کارکنان دارای مدرک فوق‌لیسانس و بالاتر ۹ درصد افزایش حقوق تعلق می‌گیرد. که با توجه به بند “ث” این ماده میزان سقف درنظر گرفته می شود که این مقادیر به ترتیب به ۲۰ و ۲۵ درصد افزایش می یابند.

وی ضمن اعلام پرداخت ۵ میلیارد تومان برای ارتقا شاخص های زیربنایی، تشریح کرد: برای بهبود وضعیت نرخ بیکاری حدود ۵ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری یا اعطای تسهیلات در یک دوره ۵ ساله به خوزستان پرداخت می‌شود.

حاجتی ضمن بیان این خبر که با هماهنگی وزارت نفت و پیگیری استاندار توافقهایی برای اجرای پروژه های پیشنهادی در مناطق نفت خیز استان در یک دوره پنج ساله حاصل شده است، یادآور شد: براساس برآورد صورت گرفته،با همکاری وزارت نفت در حدود ۳۰ هزار میلیارد ریال پروژه که عمدتا در مناطق نفت خیز خوزستان هستند، انجام گیرد.

 

رئیس سازمان مدیریت برنامه و بودجه خوزستان در پایان افزود: نکته آخر ماده ۱۱۲ قانون برنامه قرار شد اروند ظرف ۴ سال لایروبی شود به دلیل اینکه یکی از دلایل اصلی رونق اقتصادی جنوب استان قبل از انقلاب حجم فعالیت عظیم و پهلو گرفتن کشتی‌های باری در بندر ماهشهر و استفاده از ظرفیت های گمرک و بندر این مناطق بوده است.