سازمان برنامه و بودجه استان خوزستان


برگزاری جلسه تشریح دستورالعمل توزیع اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای سال۹۶ در سازمان مدیریت و برنامه ریزی با حضور استاندارخوزستان

جلسه تشریح دستورالعمل توزیع اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای سال۹۶ در سازمان مدیریت و برنامه ریزی با حضور استاندارخوزستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان، صبح امروز۲۹ خرداد جلسه تشریح دستورالعمل توزیع اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای سال ۹۶ و الزامات کمیته های برنامه ریزی شهرستان با حضور استاندار خوزستان، رئیس سازمان و فرمانداران شهرستان ها در محل سالن جلسات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان برگزار شد.

امید حاجتی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان در ابتدای این نشست گفت: جلسه امروز به منظور تشریح دستورالعمل ها و ضوابط ابلاغی سازمان برنامه و بودجه کشور و سیاست گذاری های انجام شده توسط شورای برنامه ریزی و توسعه استان برای فرمانداران به عنوان روسای کمیته های برنامه ریزی شهرستان ها تشکیل شده است.

وی ادامه داد: از سال گذشته بخش مهمی  از اختیارات شورای برنامه ریزی و توسعه استان در توزیع فصل – برنامه – شهرستان  به فرمانداری ها و کمیته های برنامه ریزی شهرستان ها واگذار شده است که این امر به دستور استاندار محترم و در جهت تقویت جایگاه فرمانداران و کمیته برنامه ریزی شهرستان ها به عنوان مدیریت منطقه ای صورت گرفته است تا بتوانند براساس تشخیص کمیته برنامه ریزی شهرستان  و با توجه به شناختی که از مشکلات شهرستان دارند، نسبت به اولویت بندی پروژه های شهرستان و تسریع در به بهره برداری رساندن آن ها اقدام نمایند تا مردم استان با سرعت بیشتری از خدمت رسانی مطلوب بهره مند شوند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان خاطرنشان کرد: براساس قانون، شورای برنامه ریزی باید اعتبارات را به تفکیک فصل، برنامه، شهرستان مشخص کند که بر اساس مصوبه شورای برنامه ریزی و توسعه استان سقف اعتبارات فصل به شهرستان ابلاغ گردیده است و کمیته برنامه ریزی شهرستان در سقف اعتبار فصل نسبت به تعیین اعتبار برنامه اقدام می نماید.  همچنین کمیته برنامه ریزی شهرستان ها می تواند نسبت به افزایش ۲۰ درصدی  اعتبارات یک فصل از محل کاهش اعتبارات فصول دیگر اقدام کنند.

حاجتی با ذکر این نکته که در سال گذشته در تعدادی ازکمیته برنامه ریزی شهرستان ها به  برخی از دستگاه های اجرایی نظیر هواشناسی ، محیط زیست و منابع طبیعی که عهده دار وظائف مهم حاکمیتی هستند توجه لازم نشده بود و اعتبارات برنامه های مربوط به این دستگاه ها صفر شده یا بسیار کاهش یافته بود، از فرمانداران خواست در توزیع اعتبارات به طرح ها و پروژه های احداثی و مستمر این دستگاه ها توجه کنند.

حاجتی افزود: با توجه به وجود حدود ۱۸۰۰ پروژه احداثی نیمه تمام، بر اساس سیاست گذاری های انجام شده  تعریف پروژه جدید در اولویت نیست و کمیته برنامه ریزی شهرستان ها حتی الامکان از تعریف پروژه  جدید اجتناب نمایند و در صورتیکه اعتبارات اختصاص یافته به یک فصل از مجموع اعتبارات مورد نیاز برای تکمیل و اتمام پروژه های نیمه تمام آن به علاوه پروژه های مستمر بیشتر باشد، پس از اعلام به سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و طی مسیر قانونی تعیین شده برای تعریف پروژه های جدید در ماده ۲۳ قانون تنظیم (۲) و تصویب کمیته پیش بینی شده در این ماده و شورای برنامه ریزی و توسعه استان ، اعتبار لازم به پروژه اختصاص خواهد یافت.

حاجتی تاکید کرد: استاندار محترم در سال گذشته با برخی نهادهای عمومی مانند بنیاد برکت تفاهم نامه هایی منعقد نموده است که در آن تفاهم نامه ها تعهداتی وجود دارد که باید به آن توجه شود که فهرست پروژه های نیمه تمام که با بنیاد برکت تفاهم شده است در اختیار کمیته برنامه ریزی شهرستان قرار داده شده است و برای پروژه های جدید تعریف شده نیز اعتبار مجزایی در نظر گرفته شده و به اعتبارات شهرستان اضافه شده است. همچنین مصوبات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان  و یا سایر تفاهم نامه های منعقد شده توسط  استاندار در سقف اعتبارات شهرستان باید مورد توجه قرار گرفته و تامین اعتبار لازم صورت گیرد.

حاجتی یادآور شد: برای اجتناب از رفت و برگشت مصوبات کمیته برنامه ریزی شهرستان ها با سازمان، فرمانداران تعاملات لازم را با کارشناسان سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان بعنوان دبیرکمیته برنامه ریزی شهرستان ها داشته باشند و پیشنهاد می شود پیش جلسه ای در این خصوص داشته باشند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان، از فرمانداران خواست طی ۱۰ روز آینده جلسات  کمیته برنامه ریزی شهرستان ها برگزار شود و صورتجلسات به سازمان ارسال شود تا هرچه سریعتر اعتبارات به پروژه ها تزریق شده و عملیات اجرایی در سال جاری آغاز شود.

گفتنی است اهم موارد مربوط به ضوابط اجرایی و دستورالعمل های ابلاغی سازمان برنامه و بودجه کشور و همچنین سیاست گذاری های انجام شده در شورای برنامه ریزی و توسعه استان ارایه گردید و به  ابهامات و سوالات مطرح شده توسط حاضرین پاسخ داده شد.