سازمان برنامه و بودجه استان خوزستان


به دنبال مشکلات اخیر پیش آمده برای موسسات مالی و اعتباری / رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان مردم را به حفظ آرامش دعوت کرد

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان مردم را به حفظ آرامش تا برطرف شدن مشکلات موجود در خصوص موسسات مالی و اعتباری، دعوت کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان، امید حاجتی رئیس این سازمان امروز ۳۱ خرداد ماه در نشست ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی که در محل سالن شهید رجائی استانداری برگزار شد، اظهار کرد: ایجاد اعتماد پایه و اساس اصلی در سیستم بانکی است و با کاهش اعتماد و مراجعه  یکباره به بانک ها و خارج کردن سپرده های خود ، هیچ بانکی نمی تواند فعالیت کند. در چنین شرایطی لازم است آرامش جامعه حفظ شود تا با پیگیری مسئولان کشوری و استانی مشکل موسسات اعتباری  بطور کامل حل شود.

حاجتی ادامه داد: یکی از دستورکارهای این جلسه، بسته های پنج گانه رونق تولید و اشتغال است که به تصویب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور رسیده است که متعاقبا به دستگاه های اجرایی استان نیز ابلاغ گردید. این بسته ها با اهداف مختلف از جمله رونق تولید و ایجاد رشد هشت درصدی، تداوم نرخ تورم تک رقمی، افزایش سرمایه گذاری، توسعه صادرات و افزایش رشد صادرات غیرنفتی به میزان ۲۵ درصد، مقررات زدایی، گسترش نقش بخش خصوصی و تعاونی و استقرار مدیریت کارآمد تهیه شده است.

وی بیان کرد: ارتقای توان تولید ملی، تامین مالی و سرمایه گذاری، جذب توسعه و تعمیق تکنولوژی، اشتغال و توانمندسازی نیروی کار و تجارت خارجی پنج بسته تدوین شده خروج از رکود هستند.

حاجتی تصریح کرد: از بین بیش از ۲۰۰ تکلیف ملی، با توچه به شرایط و ویژگیهای استان، اجرایی شدن  ۴۶مورد تاثیرات بیشتری بر توسعه اقتصادی استان خواهد داشت  که سازمان صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، نفت، امور اقتصاد و دارایی، راه و شهرسازی، نیرو، ارتباطات و فناوری، برنامه و بودجه و اداره کار ، تعاون و رفاه اجتماعی به ترتیب بالاترین تعداد تکالیف در این بسته ها به آن ها محول شده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان، با برشمردن برخی از این تکالیف عنوان کرد: صیانت از فعالیت و اشتغال در یک هزارواحدتولیدی  صنعتی،تدوین برنامه اجرایی تکمیل وبهره برداری از حداقل ۶ هزار طرح صنعتی با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد، توسعه صادرات در صنایع بزرگ از جمله تکالیف در حوزه صنعت و معدن هستند. که تدوین برنامه اجرایی تسهیل برندسازی محصولات کشاورزی به طوری که تا پایان سال حداقل ۱۰ درصد محصولات کشاورزی تحت نام تجاری مشخص عرضه شوند، از جمله تکالیف جهاد کشاورزی است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی همچنین گفت: انتظار ما این است که مشارکت فعال در تنظیم پیش نویس برنامه های مرتبط با بسته های اجرایی ، دریافت بسته های عملیاتی از وزارتخانه های ذیربط و ارسال به دبیرخانه ستاد اقتصاد مقاومتی استان، پیگیری برای دریافت تکالیف و برش استانی در هر کدام از بسته های رونق تولید و اشتغال توسط دستگاه های استانی ذیربط حداکثر دو هفته پس از زمان مندرج در بسته های ابلاغی انجام شود.

وی ضمن اشاره به ظرفیت های گسترده خوزستان در حوزه میراث فرهنگی از جمله سه اثر به ثبت جهانی رسیده و آب های عظیم موجود در استان گفت: می توانستیم به بهترین نحو از گردشگری سلامت در خوزستان استفاده کنیم ولی متاسفانه بیماران خارجی به استان های دیگر ترانزیت می شوند. مطمئنم با تدوین بسته خروج از رکود جهش خوبی در خوزستان در حوزه اشتغال و تولید ایجاد می شود. اقتصاد دانش بنیان و صنایع دستی باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرند.

حاجتی بیان کرد: سال قبل ۴۴۰ میلیارد تومان منابع داخلی بانک ها اجازه داده شد برای پرداخت تسهیلات به برخی از صنایع، کشاورزی و سایر بخش ها ولی در مجموع حدود ۳۰۰ میلیارد تومان از این اعتبار با نرخ بهره حداقل ۱۸ پرداخت شد. در بسته خروج از رکود ظرفیت پرداخت ۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه با کارمزد پنج درصد در حال پیگیری است  که اولویت برای واحدهای نیمه تمام بالای ۷۰ درصد، برای واحدهای با فعالیت ۳۰ درصد ظرفیت است.