سازمان برنامه و بودجه استان خوزستان


رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان/ لازمه جذب سرمایه گذار در استان خوزستان برطرف کردن مشکلات اداری است

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خوزستان گفت: خوزستان با همین شرایط جوی نیز با توجه به مزیت‌هایش مورد توجه سرمایه‌گذاران است و ساده سازی فرآیندهای مرتبط با مجوزها منجر به جذب سرمایه گذار می شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان، امید حاجتی رئیس این سازمان شامگاه دیروز یکشنبه۱۱ تیر ماه در نشست ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان خوزستان که با حضور محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد، با بیان این که گزارش برنامه اشتغال فراگیر با مشخص کردن تکالیف دستگاه های اجرایی دستور کار این جلسه است، گفت: بر اساس برنامه ای که توسط ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به تصویب رسیده است، در سال ۹۶  مقرر شده است،  ۹۷۰ هزار شغل به سه روش رسته های خاص در بخش های اقتصادی، سیاست های مداخله ای و سیاست های حمایتی در کشور ایجاد شود که در این زمینه سهم استان از این ۹۷۰ هزار شغل، ۳٫۷۵ درصد یعنی حدود ۳۷ هزار فرصت شغلی است.

حاجتی ادامه داد: در خصوص سهم استان از برنامه اشتغال فراگیر دولت، در حال تنظیم نامه‌ای هستیم تا با توجه به وضعیت نرخ بیکاری استان و نیز سهم استان در اقتصاد ملی، برای خوزستان سهم بیشتری در نظر گرفته شود. که این نامه پس از امضای استاندار خوزستان برای پیگیری به دولت ارسال خواهد شد.

وی عنوان کرد: دستگاه های اجرایی مؤظف هستند حداقل سهمی که از بسته اشتغالزایی کشور می گیرند دست کم به اندازه نقش و سهم استان در ارزش افروده ملی آن بخش باشد و این موضوع بعنوان یکی از معیارهای ارزیابی عملکرد مدیران اجرایی استان لحاظ می شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان، گفت: عملکرد استان خوزستان در اشتغالزایی جدید در ۴سال گذشته بطور متوسط سالی ۵۵ هزار شغل جدید بود که در مجموع چهار سال، ۲۲۰ هزار اشتغال جدید در استان ایجاد شده است.

حاجتی اظهار کرد: از اواخر سال گذشته براساس ظرفیت‌های استان و اختیاراتی که داشتیم، یک بسته خروج از رکود برای استان تدوین و در این زمینه جلسات متعددی را با دستگاه‌های اجرایی، بخش خصوصى و مجموعه دانشگاه برگزار کردیم که این جلسات همچنان ادامه دارد.

وی افزود: در برنامه تنظیم شده، موارد مختلفی مدنظر است و با توجه به ظرفیت‌هایی که در استان به واسطه سایه سنگین بخش‌های پیشرو مورد غفلت قرار گرفته‌اند، مانند زنجیره ارزش افزوده در بخش کشاورزی مورد توجه قرار گرفته است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان، بیان کرد: نرخ بیکاری استان خوزستان از متوسط کشوری بالاتر است و به همین دلیل در برنامه توسعه ششم باید سهم خوبی از اشتغالزایی را به خوزستان اختصاص دهند. از اواخر سال گذشته، براساس دستور استاندار محترم تدوین بسته خروج از رکود خاص استان خوزستان و با توجه به ظرفیت ها در دستور کار قرار گرفت. در این بسته به تکمیل شدن زنجیره ارزش افزوده در بخش کشاورزی توجه شده است که با پیش بینی ساخت شهرک های کشاورزی ارزش افزوده این بخش را به حداکثر خود می رسانیم.

وی ادامه داد: بخش گردشگری در استان خوزستان مغفول مانده در صورتیکه در حوزه های مختلف این بخش ظرفیت بسیار بالایی وجود دارد که لازم است مورد توجه ویژه قرار گیرد. استان خوزستان با تکیه بر ظرفیت های گردشگری جنگ و دفاع مقدس، آبی، گردشگری سلامت و گردشگری میراث می تواند به یکی از قطب های گردشگری مبدل شده و باتوجه به ارتباطات گسترده این بخش با سایر بخش ها ارزش افزوده و اشتغال گسترده ای ایجاد کند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان، اضافه کرد: بسته تحرک بخشی به حوزه مسکن به عنوان بخش تأثیرگذار در رونق اقتصادی و تکمیل زنجیره ارزش افزوده در صنایع پتروشیمی و فولاد که عمدتا بالادستی هستند نیز از دیگر راهکارهای تدوین بسته خروج از رکود هستند.

وی تصریح کرد: با مشارکت شرکت شهرک های صنعتی و سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان به پروژه های با پیشرفت فیزیکی بالای ۷۰ درصد منابعی اختصاص داده می شود که به بهره برداری رسند. در این زمینه ۴۴۰ میلیارد تومان منابع بانکی در سال گذشته به خوزستان اختصاص داده شد که عملکرد آن ۳۰۰ میلیارد تومان بود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان، خاطرنشان کرد: استفاده از ظرفیت های قانونی نیز برای بسته خروج از رکود پیش بینی شده است. به عنوان نمونه از ظرفیت عظیم سرمایه گذاری نفت در غرب کارون نیز برای توانمندسازی مناطق محروم و روستایی استفاده می گردد.

حاجتی یادآور شد: توجه به تأمین و فراهم کردن زیرساخت های لازم در شهرک های صنعتی و عدم افزایش قیمت زمین در شهرک ها را در کنار انواع مشوق ها برای جذب سرمایه گذار بیشتر در بسته خروج از رکود استانی شده است.

وی با اشاره به این نکته که مشکلی که هنوز در خوزستان با آن مواجه هستیم بخشی نگری در برخی از حوزه ها است، گفت: این مطلب باعث زمانبر شدن استعلامات می شود؛ و بعضا این موضوع منجر به خروج سرمایه گذار از استان شده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خوزستان بیان کرد: خوزستان آنقدر مزیت دارد که اگر مشکلات اداری حل شود در همین شرایط جوی نیز استقبال خوبی از سرمایه گذاری در این استان وجود دارد. یکی از اقدامات موثر در کوتاه کردن فرآیند صدور مجوز و استعلامات اداری، راه اندازی پنجره واحد مجازی است که در حال پیگیری است تا صدور مجوزها در زمان خود انجام شود.