چهارشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۸

+A
- A

تاریخ: ۲۲:۵۴:۰ ۱۳۹۷/۱۱/۱۷ چهارشنبه
امتیاز: ۰
تعداد بازدید: ۵۸
دیدگاه ها: ۰
برچسب ها: اسلایدر | اخبار کلی |
عنوان خبر : انجام وظایف و ماموریت های ملی نفت در استان خوزستان نباید مانع از انجام وظایف و مسئولیت های منطقه ای آن شود

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان، امید حاجتی در  هشتمین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان در سال 97که در ساعت 10 صبح روز چهارشنبه 17 آذر ماه در محل سالن شهید رجایی استانداری خوزستان برگزار شد اظهار داشت: در این جلسه به ارایه برنامه‌های تولید و اشتغال ملی و محلی بخش کشاورزی و بخش شیلات  وعدم همکاری و پاسخگویی مناطق نفت خیز جنوب به استعلامات طرح‌های توسعه شهری پرداخته شد.

وی با بیان  اینکه امکان مدیریت صفر تا صد بخش کشاورزی در استان وجود دارد به چند نکته اشاره نمود: ظرفیت بسیار خوبی در تولیدات بخش کشاورزی وجود دارد در حالیکه این بخش معاف از مالیات است تولیدات این بخش می­تواند آثار مثبت زیادی را بر توسعه اقتصاد استان و کشور بگذارد، همچنین با توجه به اینکه هزینه تولید در بخش کشاورزی پایین است (به دلیل معاف ازمالیات بودن این بخش) سطح بهره وری بخش مذکور در استان پایین‌تر ازظرفیت‌های موجود میباشد که با برنامه ریزی مناسب می‌توان سبب ارتقا بهره وری این بخش شد.

در ادامه حاجتی عنوان کردکه سازمان جهاد کشاورزی  به جهت بهره مندی از ظرفیت‌های استان در  زیر بخش‌ها نظیر توسعه باغات ، طیور و دام ، صنایع تبدیلی و .... یک برنامه منسجم و با تاکبد بر تعیین وظایف بین بخشی دستگاههای اجرایی ارائه نمایند. ایشان با تاکید بر سیاست گذاری منطقه ای که سرمایه گذاری در مقیاس بزرگ و با محوریت تولیدات تقاضا محور می­باشد خواست که جهاد کشاورزی با همکاری  امور اقتصادی و دارایی با جهت دادن راهکار جذب سرمایه گذاری خارجی در بخش کشاورزی با توجه به سیاستگذاری‌های منطقه ای اقدام نمایند.

 رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی در ادامه با بیان ظرفیت بسیار خوب تولیدات صادرات محور بخش کشاورزی استان از سازمان جهاد کشاورزی خواستند با شناسایی بازارهای هدف محصولات کشاورزی در سطوح بین الملل با همکاری امور اقتصادی و دارایی استان به عنوان متولی سرمایه گذاری خارجی ، از سفرای کشورهای هدف صادرات دعوت نمایند تا در تحقق ظرفیت‌ها و اهداف صادراتی بخش کشاورزی استان اقدامات لازم صورت گیرد.

حاجتی با بیان اینکه اجرای سند توسعه شیلات استان که مراحل پایانی تدوین می‌باشد و می‌تواند سبب ارتقا جایگاه استان و کسب رتبه اول در این بخش شود عنوان نمود که ممکن است در بخش شیلات استان تولیداتی وجود داشته باشد که مصرف داخلی نداشته اما ارزآور هستند بعبارتی بازار خارجی برای آنها وجود دارد که باید به این نوع تولیدات که جنبه صادراتی دارند جهت عرضه در بازارهای بین المللی توجه ویژه شود. از دیگر موارد این بخش توجه ویژه به جامعه صیادی بوده که پیشنهاد کردند جهت حمایت از این قشر زحمت کش جامعه آنها در قالب شرکتهای تعاونی متشکل شده و آموزشهای لازم برای این قشر انجام و با ورودشان به تولید آبزی پروری از توانایی‌های آنها بهره گرفته شود.

از دیگر موارد مطرح شده بررسی مشکل زمین نمایشگاه و عدم همکاری و پاسخگویی مناطق نفت خیز جنوب به استعلامات بود. حاجتی بیان داشت که انجام وظایف و ماموریت‌های ملی نفت در استان خوزستان نباید مانع از انجام وظایف و مسئولیت‌های منطقه ای آن شود. وی عنوان نمود سایه سنگین نفت سبب شده که در دوره حضور نفت در شهرستانی خاص امکان توسعه متوازن برای آن منطقه نبوده که با خارج شدن نفت از آن منطقه و یا شهرستان تبدیل به شهرستان محروم شده و به دلیل مهاجرت نیروی انسانی آن منطقه امکان توسعه در شهرستان‌های مذکور وجود نداشته باشد.

از دیگر مواردی که ایشان عنوان نمود وجود حرایم، مخازن و ... نفت درزمین‌های استان است که سبب شده اسرمایه گذاری دربخش‌های مختلف بدلیل اخذ استعلامات از نفت با مشکل مواجه شود.در پایان مقرر شد که طرح توسعه میادین نفتی و طرح‌های توسعه شهری با هم هماهنگ و ادغام گردند که این می‌تواند بسیاری از مشکلات در زمینه تصویب طرح‌های جامع و تفضیلی شهری را مرتفع سازد.


{
برای دانلود فایل باید در سایت ثبت نام کنید یا وارد سایت شوید
like می پسندم
dislike نمی پسندم
دیدگاه ها
  • اولین نفری باشید که نظری می دهید!
پیام رهبری
قانون بودجه سال 1397 کل کشور
نرم افزار سالنامه آماری استان خوزستان
سالنامه آماری استان خوزستان 1396
loading...

لطفا منتظر بمانید...