آخرین بروزرسانی تارنما:   10 مردادماه 1400

امروز یکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰    

اخبار سازمان

+100%-

لزوم افزایش اختیارات استانی و ارتقاء ساختار مدیریت استان خوزستان برای تسریع در انجام امور و با حفظ چارچوب مصالح ملی

اخبار سازمان

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان، سیزدهمین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان بعد از ظهر  امروز سه شنبه  15 بهمن ماه98 در محل سالن جلسات رجایی مهمانسرای استانداری برگزار شد.

امید حاجتی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان در شورای برنامه ریزی استان که با حضور دکتر لاریجانی رییس محترم مجلس شورای اسلامی و دکتر اردکانیان وزیر محترم نیرو برگزار شد گفت: این جلسه با دو دستور کار مهم ارایه گزارشی از آخرین وضعیت و مهمترین اقدامات انجام شده در مناطق آسیب دیده از سیل بهار 1398 و آبگرفتگی های بارندگی های اخیر و لزوم افزایش اختیارات استانی برگزارشد. در خصوص گزارش سیل و آبگرفتگی مدیران مدیریت بحران استان، سازمان آب و برق استان، بنیاد مسکن، جهادکشاورزی و معاونت عمرانی استاندار به بیان مهمترین اقدامات انجام شده و آمادگی دستگاههای دولتی دراستفاده از ماشین آلات وتجهیزات  وکمکهای مردمی و آمار روستاهای آسیب دیده از سیل و میزان خسارتهای وارده به بخش های مختلف استان پرداختند وضمن تشکر از دولت درکمک رسانی سریع به منطقه را به اطلاع حاضرین رساندند.

حاجتی اظهار نمود در خصوص لزوم افزایش اختیارات استانی ، موضوع واگذاری اختیارات اجرایی و اقتصادی به استان‌ها را یکی از مطالبات جدی مدیریت استان از دولت برشمرد؛ مطالبه‌ای که هرچند دولت‌های مختلف وعده‌های متعددی در خصوص اجرایی شدن آن مطرح کرده اند؛ اما در صحنه عمل مایل به تفویض اختیارات به استانهانبوده‌اند. متاسفانه در بدنه وزارتخانه ها نسبت به تفویض اختیارات به استان ها مقاومت هایی وجود دارد.هر چقدر اختیارات دستگاه‌های اجرایی استانی و استانداران تقویت شود میزان بروکراسی اداری در استان‌ها کاهش پیدا کرده و به‌خصوص روند صدور مجوزهای سرمایه‌گذاری تسهیل شده ومسیر توسعه استان‌ها با این اقدام دولت شتاب میگیرد.

وی افزود مشکلات خوزستان درسه بخش 1- اقلیمی 2- زیرساختهایی که به جهت قدمتشان فرسوده اند  و 3- عقب ماندگیهای ناشی از جنگ وتخریبهای ناشی از آن هستند که باعث مشکلات اقتصادی استان شده است  و عدم تناسب مشکلات اقتصادی ما با جایگاه اقتصادی استان در کشور را باعث گردیده، سهم استان خوزستان در تولید ناخالص داخلی  14.3 درصد است وبدون نفت 5.5 درصد در حالی که نرخ بیکاری 16.2 درصد ودومین نرخ در کشور است این نشان می دهد که متناسب با نقش استان در اقتصاد ملی در خود استان کار نشده است در بخش نفت در حالی که 57 درصد تولید ناخالص داخلی استان رادارد  ولی فقط 3 درصد از اشتغال استان در بخش نفت است. درتولید نفت ودر پتروشیمی هم همین گونه است ارزش افزوده صنایع بالادستی پتروشیمی خوزستان ۳۵ درصد است ولی در تولیدات پتروشیمی نیز سه درصد صنایع پایین دستی پتروشیمی در خوزستان ایجاد شده است. حضور نفت در استان به جای آنکه موتور توسعه باشد جلوگیری کننده توسعه است. بسیاری از ظرفیتهای استان از مدیریت استان جدا شده است انتظار این است که مدیریت استان در آنها دارای جایگاه قانونی بشود . ما پیشنهاد دادیم در یک نظام درآمد هزینه ای درآمدمان را بدهند خودمان در استان هزینه ها را پوشش خواهیم داد ولی تا کنون خبری نشده است در بحث استخدامها ومدیریت منابع انسانی هیچگونه اختیاری در استان نداریم.در خاتمه پیشنهاد می شود در همان بدو تصویب قوانین اگر بناست مسئولیتهایی به استانها بدهند باید اختیاراتی هم به آنها داد.ایشان همچنین اضافه نمود که گزارشی از اختیارات مورد نظر تهیه شده است و همچنین ارتقاء ساختار مدیریت ارشد استان نیز پیشنهاد شده که به سطح ملی منعکس شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قانون بودجه 1399

نرم افزار سالنامه آماری

نرم افزار سالنامه آماری 1397