سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خوزستان
پنج شنبه, ۲۸ تیر , ۱۳۹۷


رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان/ کاهش یازده درصدی نرخ بیکاری در استان نشان از پیگیری مدیران و مسئولان استان خوزستان دارد

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان گفت: اقدامات زیادی در راستای کاهش نرخ بیکاری در استان صورت گرفته که براساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۹۵ در مقایسه با نتایج آن در سال ۹۰، آمار بیکاری استان خوزستان ۱۱٫۴ درصد کاهش یافته است و علی رغم عقب ماندگی از سطح کشور در این خصوص، اما این آمار بیانگر این است که مدیران و مسئولان برای کاهش نرخ بیکاری در استان اقداماتی انجام داده و نتیجه نیز گرفته اند.

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان، امید حاجتی رئیس این سازمان امروز ۱۱ آذر ماه در هشتمین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان که در محل استانداری خوزستان برگزار شد، تصریح کرد: در جلسه امروز سه دستور کار داشتیم که ابتدا طرح هادی شهر آبژدان مطرح و بررسی شد که به تصویب اعضای شورا رسید.

وی ادامه داد: همچنین ارائه گزارشی از کاداستر اراضی استان داشتیم که بر عهده اداره کل ثبت اسناد و املاک استان قرار گرفت و در همین راستا مصوبه تشکیل کارگروه و یا کمیته GIS که براساس آن مقرر شد تمامی اقداماتی که دستگاه ها در این خصوص انجام و یا درصدد انجام ان هستند در این کمیته بررسی شده و درصورت تایید به اجرا درآید.

حاجتی با بیان این مطلب که در سال گذشته حمایت ویژه ای برای پیشبرد این طرح در استان صورت گرفت، خاطرنشان کرد: مقرر شد دسترسی موردنیاز دستگاه های اجرایی استان براساس تشخیص کمیته مذکور تایید شده و از طرف اداره کل ثبت اسناد و املاک استان در اختیار آنها قرار گیرد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان درخصوص بحث بیکاری و اشتغال جوانان در استان توضیح داد: برای کاهش نرخ بیکاری استان اقدامات زیادی صورت گرفته ازجمله اینکه معاونت فنی استانداری موظف به راه اندازی دبیرخانه ای دائمی برای ارجاع کار به مشاوران و پیمانکاران بومی شد که مقرر است در همین شورا گزارش اقدامات شش ماهه اول این دبیرخانه بررسی شود.

حاجتی اضافه کرد: در بحث توسعه میادین نفتی غرب کارون که درحال انجام است، پیش بینی میشود چند ده هزار نفر نیروی کار در آن حوزه مشغول به کار شوند و از چند ماه گذشته سازمان فنی و حرفه ای استان متولی این شده که با همکاری وزارت نفت و شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، به نیازسنجی آموزشی نیروهای انسانی مورد نیاز این مجموعه بپردازد و همسوی با آن، هر جاییکه نیازمند به تجهیز کارگاهی برای آموزش نیروها بوده است در اختیار آنها قرار داده شد تا هیچ مشکلی برای بکارگیری نیروهای بومی استان در شرکت نفت وجود نداشته باشد و ظرفیت توسعه میادین نفتی در حوزه بکارگیری نیروی انسانی در اختیار خوزستانی ها قرار گیرد.

وی همچنین بیان کرد: در سال جاری، حدود ۳۰ میلیارد تومان تسهیلاتی برای اشتغال فراگیر مشاغل خانگی به استان خوزستان اختصاص داده شده که در کنار این سهمیه براساس پیگیری ای که بدنبال دستور استاندار محترم صورت گرفت، توانستیم کمک های فنی و اعتباری را در قالب بودجه سنواتی پایدار کنیم که در این راستا از پیگیری نماینگان محترم استان سپاس گذاریم که تلاش کردند تا این امکان در قانون بودجه سال ۹۶ میسر شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان عنوان کرد: با ظرفیتی که ایجاد شد، ۵۰۰ میلیار تومان تسهیلات با نرخ بهره حداکثر هشت درصد علاوه بر اعتباراتی که در سطح ملی به استان خوزستان اختصاص داده شده، طی تفاهم نامه ای میان استانداری خوزستان و بانک ملی استان صورت گرفت که در همین راستا درحال بررسی انعقاد تفاهم نامه دیگری با بانک کشاورزی برای فعال کردن حوزه کشاورزی نیز هستیم. که اجرای درست این تفاهم نامه از سوی دستگاه های اجرایی استان می تواند منجر به مشغول بکار شدن چندین هزار نیروی انسانی شود.

حاجتی ادامه  داد: همچنین زیرساخت هایی که موردنیاز شهرک های صنعتی و مجتمع های آبزی پروری و شهرک های جدید کشاورزی که مقرر است زنجیره تولید ارزش افزوده جدید استان را تکمیل کند در سال جاری تامین کردیم و برای آنها بالغ بر ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار اختصاص داده شده است.

حاجتی در پایان گفت: یکی از دستورکارهای این جلسه بررسی وضعیت اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی کشور و استان بود که بدلیل طولانی شدن مباحث واهمیت موضوع وبه جهت تکمیل گزارش، به جلسه آتی شورای برنامه ریزی و توسعه استان موکول شد.