سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خوزستان
پنج شنبه, ۲۸ تیر , ۱۳۹۷


رئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی خوزستان/ به مزیت های انحصاری استان خوزستان در بخش دام و طیور توجه شود

رئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی خوزستان عنوان کرد: به مزیت های انحصاری استان خوزستان در بخش دام و طیور توجه شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان، امید حاجتی رئیس این سازمان صبح امروز ۲۲ آذر ماه در دوازدهمین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان که در محل سالن شهید رجایی استانداری برگزار شد، گفت: امروز  به دلیل اهمیت موضوع و بررسی تکمیل زنجیرههای تامین در بخش محصولات دام و طیور یک دستور کار در نظر گرفته شد که ارائه گزارش در خصوص وضع موجود، اقدامات انجام شده، برنامه های آتی و ظرفیت ها و چالش های پیش روی این حوزه در پروژه اقتصاد مقاومتی افزایش ضریب خوداتکایی محصولات دام و طیور سازمان جهاد کشاورزی بود.

حاجتی افزود: در این جلسه سه محور مزیت های انحصاری استان خوزستان در بخش کشاورزی،توسعه و حرکت به سمت تولیدات صنعتی بجای تولیدات سنتی و همکاری با سیستم بانکی نظیر تسهیلات ارزان قیمت بخش صنعت برای بخش کشاورزی مورد بررسی قرار گرفت.

حاجتی ادامه داد: سازمان جهاد کشاورزی باید مجدانهتر به مزیت های انحصاری که خاص استان خوزستان است و استانهای دیگر توان رقابت کمتری در آن زمینه را دارند، بپردازد. وی تصریح کرد : که توجه ویژه به مزیت های انحصاری استان خوزستان در بخش کشاورزی و برنامه ریزی در این زمینه؛ نظیر گاومیش داری و توسعه آن به عنوان یک مزیت گردشگری می تواند در توسعه این بخش و استان بسیار موثر باشد. همچنین با توجه به جایگاه اول در تولید گندم برگزاری یک جشنواره یا آیین ویژه می تواند باعث ایجاد وجهه ملی برای استان  و بخش کشاورزی آن شود.

حاجتی با بیان مزیت های صادراتی و سلیقه و پسند بازارهای هدف پیشنهاد کرد که به اصلاح نژاد در دامهای کوچک توجه ویژه شود بنحوی که حرکت بخش کشاورزی از سمت تولیدات سنتی به سمت تولیدات صنعتی باشد.

وی با تاکید بر رعایت استاندارهای تولید به بهبود صادرات محصولات به عنوان یک پیامد مثبت این مهم اشاره کرد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان با اشاره به عدم همکاری و تمایل بانک کشاورزی در مشارکت جهت تنظیم تفاهم نامه تسهیلات ارزان قیمت، از بانک ملی خواست در صورت امکان، تفاهم نامه ایی مشابه بخش صنعت برای بخش کشاورزی استان تهیه کرد تا حمایت های استانی هم راستا با حمایت های ملی باعث توسعه بیشتر این بخش شود.