سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خوزستان
پنج شنبه, ۲۸ تیر , ۱۳۹۷


آیین اختتامیه هفته پژوهش و فناوری استان خوزستان برگزار شد

مدیر مرکز آموزش و پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خوزستان عنوان کرد: در طول برنامه پنجم توسعه کشور٬ تعداد سه هزار و ۵۶۶ طرح پژوهشی از ۵۰ دستگاه اجرایی که در این برنامه مشارکت داشته‌اند٬ در استان خوزستان اجرا شد.
به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان، قاسم صنگوری سواری در آیین اختتامیه هفته پژوهش و فناوری استان خوزستان که امروز چهارشنبه ششم دی ماه در سالن شهید هاشمی استانداری برگزار شد، با اشاره به شعار این هفته مبنی بر ” پژوهش تقاضامحور و تجاری‌سازی فناوری٬ زیربنای تولید و اشتغال”، گفت: در خوزستان بر مبنای این واقعیت که پژوهش محور توسعه است، برنامه‌ها در ستاد هفته پژوهش دنبال شد.وی اظهار کرد: امسال در خوزستان، هفته پژوهش از ۱۸ تا ۲۲ آذرماه بود که به دلیل برنامه‌ها در سطح ملی، نمایشگاه این هفته از ۹ تا ۱۲ آذر با استقبال خوبی برگزار شد و دستگاه‌های اجرایی و مراکز علمی، محصولات خود را در این نمایشگاه در معرض بازدید قرار دادند.

مدیر مرکز آموزش و پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خوزستان افزود: در خوزستان دانشگاه‌های صنعتی جندی‌شاپور دزفول، علوم و فنون دریایی خرمشهر و صنعتی خاتم‌الانبیاء بهبهان، متولی برنامه‌های این هفته بودند. آموزش و پرورش نیز امسال برای اولین بار در سطح ۴۱ منطقه، برنامه‌ها را دنبال کرد و توانستیم در نمایشگاه امسال بر مبنای همین سیاست٬ قراردادهایی منعقد و از طرح‌های عمده‌ای در بخش گاز، نفت و برق رونمایی کنیم.

سواری با بیان ارائه آماری از وضعیت استان در زمینه پژوهش خاطرنشان کرد: در برنامه پنجم توسعه از ۵۰ دستگاه اجرایی که در این برنامه مشارکت داشته‌اند، از سه هزار و ۵۶۶ طرح پژوهشی در استان٬ دو هزار و ۷۹۵ طرح در زمینه پزشکی و سلامت، ۷۵ طرح در زمینه نظام اداری، ۸۶ طرح اجتماعی و فرهنگی، ۴۷ طرح اقتصادی، ۲۷۰ طرح کشاورزی، ۵۹ طرح زیست محیطی، ۱۹۹ طرح صنعتی، ۷۳ طرح آب و برق و ۲۵ طرح در سایر زمینه‌ها در طول برنامه پنجم داشتیم.

وی همچنین یادآور شد: در سال گذشته حدود ۳۰ دستگاه اجرایی در استان٬ ۹۳ طرح پژوهشی را اجرا کردند که ۳۰ درصد این تعداد را به دانشگاه‌ها، ۱۰ درصد را به مراکز علمی و ۱۰ درصد را به پژوهشکده ها واگذار کردند. از دستگاه‌های اجرایی و به ویژه شرکت‌های دولتی خوزستان٬‌ انتظار داریم که طرح‌های پژوهشی را به مراکز علمی و دانشگاه‌های استان هدایت کنند.