سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خوزستان
پنج شنبه, ۲۸ تیر , ۱۳۹۷


رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان/ مسدود کردن چاه های غیرمجاز با درنظرگرفتن تبعات اجتماعی آنها صورت گیرد

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان گفت: مسدود کردن چاه های غیرمجاز باید با درنظرگرفتن تبعات اجتماعی آنها صورت گیرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان، امید حاجتی رئیس این سازمان شامگاه چهارشنبه ۱۳ دی ماه در سیزدهمین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی که در محل سالن شهید رجایی استانداری برگزار شد، بیان کرد: موضوعات جلسه امروز بررسی پروژه های اقتصاد مقاومتی سازمان آب و برق خوزستان و اجرای طرح سیماک اداره کل پست در استان بود.
در این جلسه مجری پروژه سیماک( سامانه یکپارچه مدیریت املاک کشور) ، که یکی از پروژه دانش بنیان اقتصاد مقاومتی به شمار می رود، به ارائه گزارشی در این خصوص پرداخت و به دنبال آن با بررسی ابعاد مختلف این پروژه ایرادهای موجود تذکر داده شد و مقرر شد ضمن تعیین دقیق هدف ووظیفه هر دستگاه در این سامانه و نحوه اجرای آن به دستگاه های اجرایی استان، اجرای پروژه مذکور با سرعت بیشتری ادامه یابد.

پس از آن نیز موضوع اجرای پروژه های اقتصاد مقاومتی سازمان آب و برق مورد بررسی قرار گرفت.

حاجتی با تاکید بر اینکه مسدود کردن چاه های غیر مجاز باید با درنظر گرفتن تبعات اجتماعی آن انجام شود، اظهار کرد: مسدود کردن چاه های غیرمجاز به برنامه ریزی دقیقی نیاز دارد. کسانی در استان هستند که از طریق این چاه های غیرمجاز به فعالیت کشاورزی مشغول هستند و نباید تنها مسدود کردن چاه ها را بدون درنظرگرفتن تبعات اجتماعی در دستور کار قرار دهیم، گرچه سازمان آب و برق در این راستا وظایف تعریف شده ای دارد و موظف است با توجه به بحران خشکسالی و کاهش ذخیره سفره های آبی به صیانت از ابهای زیرزمینی بپردازداما مسائل اجتماعی را نیز باید در این خصوص در نظر گرفت.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان همچنین با بیان اینکه مقرر شد سازمان آب و برق پیش از مسدود کردن چاه های غیر مجاز برای مدیریت بهتر نظر سازمان جهاد کشاورزی را نیز به عنوان سازمان ذی نفع جویا شود، عنوان کرد: بررسی راهکارهای لازم برای مسدود کردن چاه های غیرمجاز و درنظر گرفتن شرایط مناسب برای تداوم فعالیت کشاورزان از مسائلی است که باید مورد توجه قرار گیرد، برخی از کشاورزان پیش از طی روال قانونی اقدام به حفر چاه و استفاده غیرمجاز از آن می کنند که مشکلات زیادی را ایجاد می کند اما برخی دیگر از چاه های غیرمجاز مشکل خاصی را ایجاد نمی کنند که اگر بتوانیم مجوزهای لازم را به این دسته دهیم تبعات اجتماعی نیز درپی نخواهد داشت.
حاجتی اضافه کرد: درپروژه های ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی که برای سطح ملی تعریف می شود و تکالیف و برش هایی را به استان ها محول می کند، قرار نیست که به آن ها منابع اعتباری جدیدی اختصاص داده شود؛ لذا ما تنها زمانی می توانیم در این اعتبارات تغییر ایجاد کنیم که شرایط خاصی مانند کم بارشی رخ دهد.

سرعت بخشیدن به پروژه های اقتصاد مقاومتی در استان و در نظر گرفتن تبعات اجتماعی مسدود کردن چاه های غیر مجاز و پرکردن آن ها و صدور مجوز برای چاه های غیرمجازی که آسیب رسان نیستند از مصوبات این جلسه بود.

گفتنی است که در پایان جلسه دکتر فرشاد مومنی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی تهران نیز در خصوص شرایط اقتصادی و اقتصاد مقاومتی نقطه نظرات خود را عنوان کرده و با اعضای حاضر در جلسه به گفتگو در این زمینه پرداختند.