سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خوزستان
جمعه, ۳۰ شهریور , ۱۳۹۷


با حضور اعضاء کمیسیون عمرانی مجلس شورای اسلامی برگزار شد/ اولین نشست شورای برنامه ریزی و توسعه خوزستان در سال ۹۷

اولین نشست شورای برنامه ریزی و توسعه خوزستان در سال ۹۷ با حضور اعضاء کمیسیون عمرانی مجلس شورای اسلامی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان، روز پنجشنبه ۳۰ فروردین ماه اولین نشست شورای برنامه ریزی و توسعه استان با حضور اعضاء کمیسیون عمرانی مجلس شورای اسلامی و نیز تعدادی از نمایندگان استان خوزستان برگزار شد.
در این نشست پس از ارائه ای از ایمان وسطایی، معاون برنامه ریزی و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی در خصوص بررسی اولویت های عمرانی استان، امید حاجتی رئیس این سازمان به بیان موارد پراهمیت در خصوص عمران استان پرداخت و گفت: چهار میلیون و ۷۰۰ هزار نفر جمعیت در خوزستان داریم بر اساس سرشماری سال ۹۵، ۷۵٫۵ درصد جمعیت شهری و ۲۴٫۵ درصد هم جمعیت روستایی، ۱۴٫۳ نرخ بیکاری براساس سرشماری کشور در سال ۹۵ است؛ البته در سال ۹۰ این میزان ۲۷ درصد بوده است.
وی ادامه داد:در برخی از حوزه ها مانند حمل و نقل شهری، آب و فاضلاب، بافت فرسوده بیشتر از ۵۰ درصد اعتبارات خوزستان را به خود اختصاص داده اند. حمل و نقل جاده ای با توجه به جاده های شریانی که ۴ هزار و ۹۰۰ کیلومتر است؛ از حیث حمل بار رتبه اول کشور و از نظر حوادث رتبه دوازدهم و حوادث منجر به مرگ رتبه ۶ را داریم.
حاجتی خاطرنشان کرد: ۷۶ شهر در خوزستان داریم که از این حیث بعد از فارس و اصفهان رتبه سوم را داریم؛ درآمد سرانه پوششی ۶۱ شهرداری زیر میانگین کشوری هستند که نشان دهنده ضعف آنها در تأمین درآمد پایدار است. یکی از دلایل این ضعف این است که ۴۶ شهرداری جدیدالتأسیس یا با درجه یک تا چهار هستند.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان با اشاره به اینکه نزدیک به ۵۲ درصد شهرداری ها کمتر از ۱۰ هزار نفر جمعیت، ۳۴ درصد بین ۱۰ هزار تا ۱۰۰ هزار و ۱۳ شهرداری هم بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت دارند، عنوان کرد: ۱۷ پشهرستان استان دارای سیستم فاضلاب هستند که البته ۱۴ پروژه در دست کار داریم که بیش از ۱۱ میلیارد اعتبار برای تکمیل نیاز دارند.
حاجتی افزود:چهار شهر خوزستان یعنی اهواز، آبادان، ماهشهر و مسجدسلیمان بیشترین درصد بافت فرسوده شهری را دارند. این آمار جدای از حاشیه نشینی و سکونتگاه های غیررسمی است.
وی در خصوص مسکن مهر گفت: در استان خوزستان ۷۷ هزار واحد مسکن مهر است که ۶۷ درصد دولتی و مابقی خود مالک هستند.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان با بیان این مطلب که در سال گذشته چهار هزار پروژه استانی داشتیم و ۶۰ پروژه ملی با ۶ هزار و ۶۹۰ میلیارد ریال اعتبار داشتیم، بیان کرد: لازم است جلسه ای برای پیگیری موضوعات مرتبط با حوزه وزارت راه و شهرسازی با نماینده کمیسیون عمران، وزیر راه، استاندار و ما داشته باشیم تا بتوانیم مسائل حوزه های حمل و نقل جاده ای، بافت های فرسوده و مسکن استان را در این جلسه مطرح و از حمایت آنها برخوردار شویم.