سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸

+A
- A

تاریخ: ۲۱:۵۰:۹ ۱۳۹۷/۵/۳ چهارشنبه
امتیاز: ۰
تعداد بازدید: ۱۵۸
دیدگاه ها: ۰
برچسب ها: اسلایدر |
عنوان خبر : رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان/ بسته ی تشویقی حاوی امتیازات مختلف جهت کنترل مهاجرت نخبگان از استان درحال تدوین است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان با اشاره به چالش مهاجرت دراستان گفت: بر اساس نتایج سرشماری سال ۹۵ مهاجرت خالص استان خوزستان نزدیک به ۸۰ هزار نفر بوده و رتبه اول کشور را دارا است. مهم‌ترین عامل توسعه ، سرمایه انسانی است که در استان خوزستان وجود شرایط نامناسب جوی، پدیده آزاردهنده ریزگردها و… باعث تقاضای بالای مهاجرت از استان و عدم ماندگاری سرمایه انسانی در استان شده است . این سرمایه‌های انسانی  دارای دو ویژگی هستند: ۱- دارای توان مالی بالا، ۲- دارای توان فکری و تخصصی قابل ملاحظه. با مشارکت دستگاههای اجرایی استان در حال تدوین پکیجی از قوانین و احکام تشویقی جهت کنترل مهاجرت نخبگان مالی و متخصصین و حمایت از بخش خصوصی هستیم.

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان، امید حاجتی رئیس این سازمان در چهارمین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان که در روز یکشنبه ۳۱ تیرماه در محل استانداری خوزستان و با حضور سعید نمکی معاون علمی ، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه کشور به همراه جمعی از مدیران این سازمان برگزار شد، تصریح کرد: جلسه امروز چندین دستور کار دارد که در آن معاونین استاندار و دبیران کارگروه‌های مرتبط به ارایه گزارشی در خصوص وضعیت استان خوزستان در شاخص‌های حوزه عمل معاونت علمی ، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه کشور پرداختند.

در گزارش اول جلسه رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان با اشاره به سکونتگاه‌های غیر رسمی و حاشیه نشینی گفتند استان خوزستان با مساحت ۷۸۰۳ هکتار و سکونت نزدیک به  ۸۵۰ هزار نفر از جمعیت استان در سکونتگاه‌های مذکور در رتبه دوم کشور قرار گرفته است .همچنین مساحت بافت فرسوده مصوب استان  ۵۷۶۷ هکتار است. ۴ شهر اهواز، مسجدسلیمان، ماهشهر، آبادان،  ۵۲درصد بافت‌های فرسوده استان خوزستان را به خود اختصاص داده اند براساس نتایج سرشماری سال ۹۵ ، ۵۷ درصد واحدهای مسکونی در استان اسکلت نا ایمن دارند. که توجه ویژه به احیای بافت فرسوده و حمایتهای لازم برای جابجایی سکونت گاههای غیر رسمی در مناطق رانشی و ریزشی استان از طریق مشارکت با سطح ملی حدودا ۲۰میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است.

وی  با اشاره به اینکه خوزستان از لحاظ تعداد فرمانداریها و بخشهای مصوب رتبه سوم کشوری را دارد گفت: عمده مشکل استان در بحث تقسیمات کشوری عدم ساخت ادارات در شهرهای تازه تاسیس است که برای تسهیل در امور مردم نیاز به تامین اعتبار برای ساخت ادارات در شهرهای جدید هستیم و لازم است در بودجه ۹۸ به این موضوع پرداخته شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان با اشاره به وضعیت اجتماعی ، قضایی و امنیتی استان افزود: برقراری ردیف طرح توسعه پایدار در بودجه سال ۹۸ متناسب با برآورد انجام شده طرح وتسریع در تکمیل مجتمع قضایی استان ؛ احداث ساختمان ستاد فرماندهی مرزبانی استان و تجهیز مرزبانی به رادار و دوربین‌های حرارتی برای کنترل مرز از مهمترین پروژه‌های پیشنهادی استان است.

امید حاجتی در ادامه در بیان وضعیت امور سلامت و رفاه اجتماعی گفت:  معضل اصلی بخش سلامت فرسودگی بیمارستانهای دولتی استان بویژه گلستان و رازی اهواز است و خواستار تسریع در تکمیل بیمارستانهای جایگزین استان شدند. وی بیان کرد: در بخش حمایتهای اجتماعی، خوزستان رتبه دوم را درجمعیت زیر پوشش سازمان بهزیستی ورتبه ششم را در جمعیت زیر پوشش کمیته امداد دارد. و باید در زمینه توانمندسازی این اقشار تمهیدات مکفی و حمایتهای لازم به عمل آید. همچنین کمک به تکمیل و ساخت مسکن محرومین وحمایت از تدوین لایحه طرح مسئولیتهای اجتماعی اشخاص حقیقی و حقوقی برای کشوراز دیگر تقاضاهای استان دراین بخش است.

حاجتی با اشاره به وضعیت آموزشی استان عنوان کرد: تراکم دانش آموزی در کلاس استان  ۲۲٫۷ دانش آموز در کلاس است که به میانگین کشوری که ۲۲٫۹ دانش آموزست نزدیک است. ولی باید توجه داشت ۵۶ درصد کلاس‌های استان نیازمند مقاوم سازی یا تخریب هستند که اعتبارات استان پاسخگوی آن نمی‌باشد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اضافه نمودند با توجه به اینکه  بیشترین میزان جمعیت بیسواد استان خوزستان در مناطق ۲زبانه هستند خواستار رایگان شدن تحصیل در مقطع پیش دبستانی درمناطق ۲زبانه، صدور مجوز استخدام در آموزش و پرورش و افزایش اعتبار دانش آموزان بازمانده از تحصیل شد.

در ادامه وی با اشاره به وضعیت مراکز آموزش فنی وحرفه ای استان بیان کرد: با وجود توسعه میادین نفتی در استان و همکاری با دانشگاهها در راستای آموزش‌های بازار محور فارغ التحصیلان دانشگاهی نیاز به آموزش نیروی کارآمد فنی هستیم که برای تحقق این مهم باید تجهیزات کارگاه‌های مراکز فنی و حرفه ای  تامین شود.

در پایان حاجتی با اشاره به موقعیت و رتبه استان در  ایام اربعین حسینی افزود: دراین ایام زائران زیادی از سراسر کشور از طریق مرزهای استان به عراق سفر می‌کنندو این درحالی است که اعتبار خدمات رسانی به این زائران امام حسین(ع)  از محل اعتبارات استانی است و از سطح ملی به استان کمک نمی‌شود.

سعید نمکی معاون علمی ، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه کشور به همراه جمعی از مدیران این سازمان از شامگاه جمعه تا شامگاه یکشنبه ۳۱ تیرماه به منظور بررسی مسایل و مشکلات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی خوزستان به این استان سفر کرده است.{
برای دانلود فایل باید در سایت ثبت نام کنید یا وارد سایت شوید
like می پسندم
dislike نمی پسندم
دیدگاه ها
  • اولین نفری باشید که نظری می دهید!
پیام رهبری
قانون بودجه سال 1397 کل کشور
نرم افزار سالنامه آماری استان خوزستان
سالنامه آماری استان خوزستان 1396
loading...

لطفا منتظر بمانید...